بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

فراهم کردن غذای مناسب برای پرندگان کار آسانی نیست. غذایی که پرندگان ما میخورند برای سلامت و طول عمر آنها بسیار دارای اهمیت است؛ بنابر این شما باید توجه دقیقی به تغذیه ی آنها داشته باشید، تا پرنده دچار سو تغذیه نشود. علاوه بر این باید به نگهداری از این مواد غذایی توجه ویژه ای داشت تا گرفتار مواد سمی نشوند.

نیاز های تغذیه ای پرندگان بسیار بیشتر از یک کیسه دانه است. شما میتوانید با رعایت تنوع حیوان خانگی خود را شاد و سالم نگه دارید.

یک رژیم غذایی فقیر – در کیفیت و کمیت – و نامناسب باعث عدم رسیدن یا رسیدن بیش از حد انواع مواد مغذی به پرندگان میشود که حاصل آن چاقی است، که به طور فزاینده ای در حیواناتی که در اسارت زندگی میکنند رایج است.

بهترین غذاها برای پرندگان به گونه ی آنها وابسته است. برخی پرندگان مثل قناری ها از دانه ها و برخی از میوه ها استفاده میکنند و برخی اکثر مواد گیاهی و حشرات را نیز استفاده میکنند. به این دلیل شما باید نیازهای غذایی نژاد پرنده ی خود را بدانید و با توجه به آن وعده های غذایی مناسب ارائه دهید. اعتدال را حتما رعایت کنید و به اندازه به پرنده غذا بدهید.

همانطور که برای بسیاری از حیوانات خانگی برخی غذاها سمی و یا ممنوع هستند، باید از دادن غذاهایی مثل شیرینی، شکلات، قهوه، غذاهای شور و پرچرب، پیاز، آووکادو، هسته ی میوه ها و شیر پرچرب به آنان خودداری کرد. هر چند که پرنده به آنها علاقه مند باشد. این غذاها میتوانند باعث مرگ یا بیماری بشوند.

برای جوجه ها، بهتر است آنها را به طور دقیق تغذیه کنید و مواد غذایی داده شده به آنها را ابتدا رنده و ریز ریز بکنید؛ این کار باعث هضم و بلعیدن بهتر غذا میشود. توصیه میکنیم که به جوجه ها سیب و هویج رنده شده همراه با غذای کودک (بدون شیر لاکتوزدار) داده شود، زیرا غذای کودک دارای مقادیر بالای پروتئین است.

بهتر است برای تکمیل این رژیم غذایی از مکمل های ویتامین توصیه شده توسط دامپزشک استفاده کنید. بسیار از پرندگان جوان در هفته ی اول زندگی خود دچار مشکل تغذیه هستند و باید روزی حداقل 4 بار به آنها غذا داده شود.

در پرندگان بالغ بسته به نوع و نژاد آنها، رژیم غذایی متفاوت است.

برای کبوتر معمولا غذاهای ساده مانند گندم کامل و خرده های نان مناسب میباشد. همچنین مصرف میوه ها و مواد معدنی تکمیلی در کنار آن برای این پرندگان بسیار عالی است. همچنین باید برای آنها شن و سنگ ریزه به اندازه ی کافی فراهم شود.

برای طوطی ها که بیشترین تعداد پرندگان خانگی را دارا هستند باید از غذاهای متنوعی مثل ذرت، بادام زمینی، گندم، انواع میوه ها و آفتابگردان استفاده شود.

برای پرندگانی که همه چیز خوار یا گوشت خوار هستند، استفاده از انواع گوشت ها،میوه ها، سبزیجات و حشرات توصیه میشود.

برای تامینکلسیمو مواد معدنی پرندگان، میتوان از استخوان مرغ و بلوک های معدنی استفاده کرد. البته برخی از متخصصان با استفاده از استخوان مخالف و برخی موافق اند. اما اگر شما از مصرف مواد حیوانی نگرانید، بلوک معدنی میتواند بهترین گزینه برای شما باشد.

یک رژیم متعادل برای پرندگان استفاده از انواع میوه ها و سبزی ها به طور روزانه است. اما برخی از پرندگان حاضر به خوردن غذاهای طبیعی نبوده و به آنها علاقه ای نشان نمیدهند؛ بنابر این باید از بلوک معدنی استفاده کنند. وجود کلسیم کافی باعث استحکام استخوانها و منقار میشود که بسیار حائض اهمیت است.

کاسه ی آب و غذا باید به طور روزانه تمیز شود. این بدان معنی است که تمام آب و یا مواد غذایی قدیمی دور ریخته شود. کاسه باید کاملا خشک و پاک و آب و مواد غذایی جدید در آن قرار داده شود.

پیام بگذارید