بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

طوطی های اسکندر (در ایران نوع بزرگ آن با نام شاه طوطی و نوع کوچکش با نام ملنگو شناخته میشود)، که به افتخار اسکندر مقدونی به این نام نامیده شده است، به مدت حدود 2000 سال است که به عنوان حیوان خانگی ای که طبیعت مهربان و پر جنب جوشی دارد و دارای رنگ سبز است، شناخته میشود. آنها در محیط طبیعی خود (جنگل های استوایی) از یک رژیم غذایی متنوع از دانه ها، میوه ها، گل ها، آجیل و جوانه های برگ تغذیه میکنند. بنابراین وقتی در خانه نگهداری میشوند نیز باید این تنوع را حفظ کنند. با داشتن یک رژیم غذایی مناسب طوطی شما دیگر دچار مشکلاتی از فبیل ضعف در رشد پرها و منقار یا مشکلات بینایی نمیشود.
 

دانه ها و پلت ها

 به طوطی خود ترکیبی از دانه ها و پلت های تجاری با کیفیت بالا ارائه دهید.پلت های تجاری معمولا دارای مخلوطی از ارزن، جو و تخمه آفتابگردان هستند. این غذاهای تجاری دارای کلسیم و و ویتامین a کم و چربی زیاد هستند که برای تولید انرژی پرنده مناسبند. همچنین شما میتوانید به جای پلت دانه هایی که مورد علاقه پرنده است را تهیه کرده و به او بدهید. اما اگر فقط از پلت استفاده کنید این کار امکان پذیر نیست، چون پلتها مخلوطی از چند دانه هستند. بهترین فرمول برای تغذیه طوطی اسکندر، 25 درصد دانه و 50 درصد پلت است، و 25 درصد باقیمانده هم باید به غذاهای دیگر اختصاص داده شود.
دادن بلوک های کلسیم و شن و ماسه برای تامین کلسیم پرنده نیز کافی است.

میوه ها، سبزیجات، گل ها

 ارائه دادن انواع غذاهای طبیعی به پرنده خود تغذیه ی طبیعی او را باز میاباند و باعث میشود که به طبیعتش نزدیکتر شود.تکه های سیب، موز، هلو، هندوانه، خربزه و پرتقال میوه های خوبی هستند، یا همچنین میوه های گرمسیری مانند انبه، پاپایا و کیوی نیز غذاهای طبیعی طوطی اسکندر میباشند. دادن سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، کرفس، ذرت، و نیز سبزیجات برگ تیره مانند خربزه و شاهی برای شاه طوطی تقریبا ضروری استمخصوصا اگر تازه برداشت شده باشند. از گل های خوراکی مانند شکوفه های قاصدک، بنفشه و امپاتیانس چشم پوشی نکنید، اما اول مطمئن شوید که آنها را با آفت کش های سمی اسپری نمیکنند.
طوطی های اسکندر به طور کلی در خوردن بسیار ماجراجو و مشتاق هستند، اما اگر طوطی شما از خوردن بعضی غذاها طفره رفت، شما میتوانید با استفاده از راهکارهایی او را گول بزنید! مثلا تکه ای از غذاهای ضروری ای که دوست ندارد، مانند انبه، را در بین میوه های مورد علاقه اش قرار دهید یا از جاذبه های طبیعی طوطی استفاده کنید، مثلا از رنگ های زرد و نارنجی مانند شکوفه های پانسیس برای جذب او استفاده نمائید. همچنین میتوانید تکه ای از سبزیجات را در بالای قفس پرنده ببندید تا غریزه ی طوطی برای گاز زدن آن تحریک شود. اگر طوطی شما غذایی مثل ذرت رو دوست ندارد، از بلال کامل استفاده کنید؛ زیرا طوطی اسکندر علاقه به ساییدن و کندن دانه های ذرت از بلال دارد. اگر باز هم بلال را رد کرد، میتوانید حرارت یا بافت غذا را تغییر دهید. مثلا موز یا بلال را حرارت دهید یا اینکه غذاها را با آب مخلوط کنید. هر طوطی ای ممکن است عادات غذایی خاصی داشته باشد.

هشدار!

بسیاری از غذاها که برای طوطی اسکندر سالم و بی ضرر به نظر میرسند، در واقع میتوانند سمی و مضر باشند. شکلات، آووکادو، لوبیا سبز، قارچ و ریواس از این نوع غذاها هستند. بادام زمینی(به علت امکان وجود قارچ aspergillis) لوبیای نپخته ،نمک زیاد و شکر یا چربی زیاد نیز میتوانند مضر و شاید کشنده باشند.تخمه آفتابگردان بیشتر از سه بار در روز و در مقادیر زیاد، میتواند منجر به بیماری کبد چرب شود. دادن محصولات لبنی حتی در مقادیر بسیار کم نیز برای طوطی ها مضر است، چون آنها قدرت تحمل لاکتوز را ندارند. گاهی اوقات مواد غذایی ساالم نیز ممکن است خطرناک باشند. هسته های سیب دارای سیانید هستند که میتواند به پرنده آسیب بزند. هسته ی میوه های دیگر مانند هلو نیز خطر خفگی را به دنبال دارند. به علاوه ی اینها کافئین و الکل آنقدر مضرند که خارج از محدوده می باشند!

پیام بگذارید