بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

طوطی ماکائو یکی از طوطی هایی است که به عنوان حیوان خانگی طرفداران بسیار زیادی دارد. این طوطی ها دارای هوش، زیبایی و توانایی بسیار خوبی در سخن گفتن هستند و به همین دلیل نیز در سراسر جهان علاقه مندان زیادی دارند و از همان روزه های اول استعمار مکزیک و آمریکای جنوبی توسط اروپاییان، مورد علاقه مردم اروپا قرار گرفتند. با مراقبت مناسب، آنها میتوانند به سن 50 سالگی برسند و یا حتی مسن تر شوند. صدای آنها اغلب بسیار واضح است، اما نباید انتظارات سختگیرانه داشت، چون اکثر ماکائوها میتوانند فقط در حد چند کلمه حرف بزنند.

ماکائو بخاطر با محبت بودنش میتواند حیوان خانگی مناسبی باشد. با این حال ممکن است گاهی بسیار پر سر و صدا باشد، و گاهی بسیار خون گرم، آرام و حساس. صاحب این طوطی باید بهترین تکنیک ها را برای نگهداری از ماکائو و شاد نگه داشتن او استفاده کند. شما نمیتوانید یک ماکائو مناسب انتخاب کنید، مگر اینکه به خوبی تحقیق کرده باشید. در صورت خرید این پرنده باید یک مکان زندگی بزرگ و زندگی شادی برای او درست کنید، چون ماکائو طوطی بسیار فعال و بزرگ جثه ای است.

 

خصوصیات ظاهری:

حتی ماکائوهای کوچک نیز بسیار زیبا هستند، و ماکائوهای بزرگتر بسیار چشمگیر و با ابهت میباشند. یک ماکائوی متعادل عموما بزرگ، با دمی بسیار طولانی و منقاری بزرگ و قوی است. شما حق انتخاب وسیعی در رنگ های مختلف دارید. از جمله محبوب ترین و زیباترین زیر گونه ها ماکائوی اسکارلت (scarlet) یا ماکائوی آبی و طلایی (blue and gold) است. بزرگترین ماکائو، ماکائوی هیاسینث (Hyacinth) که دارای منقار بسیار بزرگ و قوی برای شکستن دانه ها و آجیلها و پرهای آبی است که گاهی به سختی در برزیل دیده میشود. اگر شما به یک پرنده بزرگ علاقه مند هستید، طوطی ماکائو ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد؛ مگر اینکه شما رفتار با طوطی و انواع تکنیک های نگهداری از طوطی ها را بلد باشید.
 

مراقبت و نگهداری:

مانند تمام طوطی های دیگر، ماکائو ها به یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی متنوع نیاز دارند. بر خلاف بعضی از طوطی هاس استرالیایی، آنها به خوردن علفها علاقه ای ندارند و یک رژیم غذایی که فقط شامل دانه ها است برای آنها اصلا کافی نمیباشد.
یک رژیم غذایی خوب برای ماکائوها نیازمند پلت های مناسب شامل برنج و مخلوط انواع دانه ها، و در کنار آنها مقدار زیادی سبزیجات و میوه های مختلف است. بسته به گونه آن، آنها به مقدار خاصی از آجیل نیز نیاز دارند. به یاد داشته باشید که ممکن است ماکائوها به هوای آلوده و سموم موجود در هوا نیز حساسیت نشان بدهند. هنگامی که طوطی نزدیک یا داخل آشپزخانه است، شما نباید از ماهیتابه ها و وسایلی که تفلون دارند استفاده کنید. ممکن است ماکائو ها به بیماری های تنفسی بسیاری مبتلا شوند؛ هنگامی که از مواد شوینده و پاک کننده، رنگ های شیمیایی و یا هر چیزی که دارای بوی قوی است استفاده میکنید. همچنین کرک ها و ذراتی که از بدن طوطی های دیگر مثل کاکاتو ها و یا شاید طوطی های خاکستری خارج میشوند هم میتوانند برای ماکائو تحریک کننده و آزار دهنده باشد. بنابر این لازم است که فضای اطراف خانه ی پرنده را همیشه کنترل کرد، اگر شما از چند پرنده نگهداری میکنید. البته طوطی ماکائو حتما خوشحال میشود در صورتی که تنها حیوان خانگی شما باشد.
آنها از تمیز بودن و حمام کردن بسیار لذت میبرند و حتما خوشحال خواهند شد اگر شما با اسپری آب ولرم به آنها بپاشید و یا یک ظرف کم عمق برای آنها قرار دهید تا خود را در آن بشویند. (خصوصا در مواقعی که هوا گرم باشد)

رفتارها / خلق و خو:

اکثر ماکائو ها کنجکاو، بازیگوش و آماده برای تفریح و ایجاد اوقات مناسب برای خود هستند. البته ممکن است گاهی این طوطی ها اینگونه نباشند، بخصوص اگر از یک ماکائوی اسکارلت نگهداری میکنید. شما باید یاد بگیرید که چگونه پرنده را بدون ترساندن و با محبت و مهربانی آموزش دهید. آنها باید زمان زیادی برای بازی و فعالیت در یک مکان بزرگ و مناسب داشته باشند؛ به طوری که بهتر است حتی آنها را پیش افراد خانواده نگهداری کرد تا اینکه همیشه در قفس باشد. از آنجا که ماکائو ها علاقه ی زیادی به جویدن اشیا نیز دارند، و این یک حس غریزی برای سالم نگه داشتن منقار است، شما باید وسایل و چوب های مناسب در اختیارش قرار دهید تا آنها را بجود، و به او آموزش دهید وسایل خانه را تکه تکه نکند.

طوطی ای که به او بی توجهی میشود در معرض خطر ایجاد 3 رفتار بسیار نامناسب است: گاز گرفتن، جیغ زدن و پرکنی! وقتی آنها در حالت خشم و گاز گرفتن هستند بسیار حساس میباشند و هشدارها را به خوبی دریافت میکنند. پس باید نشانه هایی که او هنگام خشم دارد را شناخت تا بتوان از این رفتارش پیشگیری کرد. اگر بیش از اندازه به چشمانش نگاه کنید، ماکائو ها گاهی سرخ میشوند، که اغلب نشانه ی خشم است. یک آموزش خوب به پرنده میتواند به او حرف زدن، انجام حرکات نمایشی، حتی ژشت گرفتن برای عکس گرفتن و غریبه ها، پس اگر میخواهید یک پرنده ی شیرین و شاد داشته باشید، باید این تکنیک ها را یاد بگیرید.

پیام بگذارید