بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

برخی از طوطی های بزرگ مانند کاکاتوها نسبت به افراد غریبه کاملا مهاجمانه و پرخاشگر برخورد میکنند، تا جایی که وقتی در خارج قفس هستند به سمت افراد نا آشنا پرواز کرده و اقدام به گاز گرفتن آنها میکنند.
در بین طوطی های بزرگ، کاکاتو ها و بخصوص کاکاتوهای تریتون (triton cackatoos) در این مورد رفتار متفاوت تری دارند. همینطور این کاکاتوها نسبتا باهوش تر و بازیگوش تر از دیگر طوطی های بزرگ جثه هستند.

نگه داری از یک طوطی بزرگ و باهوش در خانه ی شما به این معناست که باید توانایی کنترل و حفظ گرایشات شدید و فراوان او را نیز داشته باشید. در اینجا نقش شما فقط یک پرستار و مراقب نیست و بلکه باید راهنما و مشاور پرنده ی خود بوده و مانند یک بچه ی کوچک او را کنترل کنید.
در کل اگر طوطی شما عادت به حمله کردن به میهمانان دارد، قبل از دعوت کردن میهمان به خانه باید اقدامات احتیاطی مناسبی را انجام دهید.

جلوگیری از حمله ی طوطی های کاکاتو به مهمانان (ترجمه)

او را زیر نظر داشته باشید

اطمینان حاصل کنید که طوطی شما قبل از ورود مهمانان به خانه به صورت امن در قفس خود قرار گرفته است. وقتی که اولین مهمانها وارد خانه میشوند سطح انرژی و نشاط افراد خانه بالا میرود و پویایی گروه تغییر میابد. این امر به خصوص برای کاکاتوهای نر باعث میشود که کاکاتو خود را در راس استقبال کننده ها دیده و باید تشخیص دهد که این فرد غریبه یک دوست است یا یک متجاوز؟

 هنگامی که مهمان ها در واکنش به طوطی میترسند یا محجوب میشوند، پرنده به طور طبیعی در پاسخ به آنها گاز میگیرد، که این گاز گرفتن یا ناشی از ترس است و یا ناشی از پرخاشگری. [بنابراین باید به مهمانها توصیه شود که در صورت نزدیک شدن به طوطی خود را کنترل کرده و بدون ترس و با انرژی و لبخند زدن با او رفتار کنند؛ اگر رفتار مهمانان دوستانه باشد ممکن است طوطی نیز رفتار مناسبی در پاسخ به آنها از خود نشان دهد.] متاسفانه این عکس العمل در پرنده تبدیل به یک عادت و الگو میشود که باید آن را شکست. پس همه ی آن انرژی تازه را باید صرف انجام اقدامات مناسب برای از بین بردن این مشکل طوطی بکنید.

سحر و جادوی اتاق خنثی

 برای کار کردن با پرنده ی بزرگ خود به طور روزانه در یک “اتاق خنثی” و به صورت دو تایی وقتی را صرف کنید. این اتاق باید یک اتاق نا آشنا برای پرنده باشد که او در این اتاق برای خود قلمرویی برای محافظت کردن ندارد.

در این اتاق تبدیل به معلم او شوید، و برخی رفتار ها و حرکات را به همراه نشانه های خاصی به او آموزش دهید. این آموزش ها و حرکات میتواند شامل دست دادن، رقصیدن و تکان دادن بالها، و سایر حرکات مانند چرخیدن به دور خود باشد. کاکاتو ها و اکثر طوطی های بزرگ بسیار ماهر و باهوش هستند و همچنین میتوانند با اشیای مختلف ساعتها به نمایش بپردازند؛ به همین منظور قرار دادن مهره ها در پیچ مخصوص خود و سایر آموزش های این چنینی برای آنها میسر میباشد. این جلسات آموزشی در اتاق خنثی میتواند شما را در نقش رهبر و رئیس طوطی اثبات کرده و همینطور به پرنده اعتماد به نفس بیشتری ببخشد.

هنگامی که مهمانهای شما در کنار قفس طوطی آمدند و شما آنها را برای انجام “نمایش” آماده کردید، بازیگر (طوطی) خود را بیرون آورده و در حالی که او تحت کنترل شماست، با اشاره ها (یا کلمات) مخصوص که از قبل به او آموزش دادید او را به انجام یک یا دو حرکت نمایشی تشویق کنید. در این هنگام، مهمانان که احتمالا از دیدن این نمایش شگفت زده میشوند باید شروع به دست زدن و تشویق و لبخند زدن به پرنده کرده، و در نتیجه او احساس آرامش بیشتری میکند و کنترل کردنش در این لحظه آسان تر خواهد بود. اگر مشاهده کردید که طوطی شما دوباره عصبانی شد و احساس نا امنی به او دست داد، دوباره او را به انجام حرکات نمایشی تحریک کنید. بدین صورت رفتار نا مطلوب انحراف پیدا کرده و از بین می رود. [برای جلب توجه و تشویق دیگران حتما انجام حرکات نمایشی پیچیده لازم نیست و گاه حتی حرکات و رفتارهای ساده و صحیح طوطی باید مورد تشویق قرار بگیرد تا او احساس آرامش بیشتری کسب بکند.]

این رفتار نامناسب پرنده نمونه ای از رفتارهاییست که از انرژی فراوان او ناشی میشود و تحت تاثیر این انرژی چنین رفتارهای از او سر میزند. پرنده نیازمند این است که با استفاده از راهنمایی ها و دستور العمل هایی که صاحبش در اختیار او میگذارد، بدون اینجاد دردسر از هوش خود برای سرگرم کردن خود و دیگران و همچنین مورد توجه قرار گرفتن توسط دیگر افراد استفاده کند. بی شک او به عنوان یک ستاره ی محبوب بین دیگران بسیار بهتر و شادتر از یک بچه ی لوس و بد اخلاق است.

پیام بگذارید