بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

این روزها ممکن است بسیاری از مردم در نگهداری از هر کدام از گونه های متعدد پرندگان بزرگ دچار مشکل بشوند. با وجود تمام نژادهای زیبای طوطی های ماکائو، کاکاتو، آمازون و دیگر نژادهای بزرگ جثه ی پرندگانی که دوستداران پرندگان به آنها علاقه مند میشوند، این موضوع وسوسه انگیز است که با پیدا کردن اولین نژاد از آنها که قلب شما را تسخیر کرد، بخاطر علاقه ی لحظه ای و هوسی که شما را فرا گرفته اقدام به خریداری آن پرنده کرده و او را به خانه بیاورید. اما این میتواند یک اشتباه مخرب برای شما و پرنده تان باشد، در صورتی که توانایی های لازم برای نگهداری از پرنده ی بزرگ خود را نداشته باشید. در واقع به طور متوسط پرندگان بزرگ جثه ممکن است در طول عمر خود بیش از 5 بار از خانه ای به خانه ی دیگر نقل مکان کنند؛ به دلیل اینکه مردم اکثرا قبل از خرید آنها به شرایط نگهداریشان فکر نمیکنند و با عجله تصمیم میگیرند و در نهایت متوجه میشوند که توان نگهداری آنها را ندارند، و مجبور به فروششان میشوند.

مراقبت از هر پرنده ی خانگی یک کار بزرگ و پر مسئولیت است، و برای پرندگان بزرگتر این کار خواستار مسئولیت پذیری بیشتری میباشد. پس برای اینکه تشخیص دهید که شما میتوانید این مسئولیت را قبول کنید، به موارد مطرح شده در پایین توجه ویژه ای داشته باشید. برای فکر کردن در مورد خرید این پرندگان وقت کافی صرف کنید و اگر مطمئن شدید که این پرندگان برای شرایط شما مناسب هستند اقدام به خرید یکی از آنها کنید. در غیر اینصورت نگهداری نامناسب از آنها منجر میشود که شما با مشکلات متعددی مواجه شوید و مجبور به فروختن پرنده باشید، یا حتی شاید اتفاقات بدتری برای او بیفتد.

آیا پرندگان بزرگ جثه، پت مناسبی برای شما هستند

آیا فضای کافی برای پرنده در اختیار دارید؟

 پرنده ی بزرگ قفس بزرگ میخواهد، و در حالی که ممکن است این موضوع برای همه واضح به نظر برسد، به علاوه ی این آنها نیازمند فضایی بزرگتر از قفس برای فعالیت و بازی هستند. طوطی ها نیازمند فعالیت و ورزش کافی برای سالم ماندن هستند و صاحبان آنها موظفند تا محیطی امن در کنار قفس آنها ایجاد کنند تا پرنده در آن به فعالیت بپردازد. این محیط باید بزرگ باشد؛ تقریبا به اندازه ی یک اتاق کوچک 8-10 متری. حال از خود بپرسید که آیا قادر هستید که چنین فضایی را برای این پرندگان فراهم کنید؟ توجه کنید که حتی پرندگان بزرگی که یک قفس بسیار بزرگ در اختیار دارند نیز باز هم محتاج چنین فضایی برای پرواز کردن، راه رفتن، بالا رفتن و صعود هستند. پس قبل از اینکه تصمیم به خرید چنین پرنده ای بگیرید به فراهم آوردن فضایی که باید برای او تهیه شود فکر کنید.

آیا میتوانید مسئولیت هزینه های پرنده را به عهده بگیرید؟

 هزینه ی خرید یک طوطی بزرگ، میتواند از یک میلیون تا بیشتر از 5 میلیون تومان نیز باشد و این به گونه ی مورد نظر بستگی دارد، و این تازه آغاز لیست هزینه هایی است که باید برای نگهداری از چنین پرنده ای صرف بشوند. به موضوع قفس و فضای پرنده برگردیم؛ تهیه ی یک قفس بزرگ همراه با وسایلش و همچنین تهیه ی یک فضای مناسب پرندگان (که نیازمند درخت خزیدن نیز هست) میتواند هزینه ی زیادی داشته باشد. باز هم این قسمتی از هزینه هاست؛ طوطی های بزرگ نیاز به غذاهای متنوع زیادی برای رشد دارند. تهیه ی پلت های فروشی و همچنین تهیه ی انواع غذاهای طبیعی و تجاری دیگر به هزینه ی زیادی نیاز دارد. همچنین هزینه ی ویزیت های دامپزشک را نیز باید به موارد ذکر شده اضافه کنید و به علاوه، هر کسی که تجربه ی نگهداری از یک پرنده ی بزرگ جثه را داشته باشد به شما خواهد گفت که نیاز به تخصیص یک هزینه ی جداگانه برای اسباب بازیهای او نیز وجود دارد. اگر بتوانید تمام این هزینه ها را به طور کامل پرداخت کنید، تنها در این صورت است که یک پرنده ی بزرگ برای شما گزینه ی مناسبی خواهد بود.

آیا زمان کافی برای رسیدگی به پرنده را دارا هستید؟

 طوطی های بزرگ بسیار حساس، باهوش و عاطفی هستند و آزمایش های مختلفی که روی آنها انجام شده است ثابت کرده که برخی از آنها میتوانند به اندازه ی کودک انسان باهوش و احساسی باشند. به همین علت نیازمند زمان زیادی برای معاشرت و بازی کردن با صاحب خود و در اجتماع بودن هستند. در حیات وحش، این پرندگان نیازهای اجتماعی خود را با معاشرت با اعضای گروه و جفت خود ارضا میکنند. پس در اسارت، صاحب پرنده باید مانند اعضای گروه پرندگان با پرنده ی خود رفتار کند و در واقع به طرزی مانند جفت او باشد. مطمئن شوید که میتوانید این مسئولیت را به عهده بگیرید. آیا در روز حداقل 4 ساعت زمان برای معاشرت و بازی با او در اختیار دارید؟ قبل از اینکه با خرید یک پرنده ی بزرگ باعث افسردگی و تنهایی او بشوید، اطمینان حاصل کنید که برنامه های کاری شما از رسیدگی به پرنده تان جلوگیری نمیکنند.

آیا پرندگان بزرگ جثه، پت مناسبی برای شما هستند

 *پرندگان و طوطی های بزرگ جثه ای که بیشتر به عنوان پرنده ی خانگی نگهداری میشوند اغلب شامل: طوطی های اکلکتوس، طوطی های آمازون، طوطی های خاکستری، کاکاتوها، و ماکائوها هستند و ویژگی های ذکر شده برای آنها کلی بوده و هر کدام ممکن است ویژگی های خاص تری نیز داشته باشند.

پیام بگذارید