بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

این مطلب برای اولین بار است که در سایت های فارسی عنوان می شود . این مطلب که نوشته ” دکتر مهدی مقدم (متخصص بیماریهای پرندگان) ” است ، به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده و در وب سایت امریکایی گری فروم  قرار گرفته است .
این بیماری ساده اما مشکوک (بیماری قفس جدید ) هر ساله باعث مرگ تعداد زیادی از پرندگان می شود ، بدون اینکه افراد علت واقعی مرگ پرندگان خود را دریابند .
مسمومیت با روی دومین مسمومیت شایع در پرندگان زینتی محسوب می شود . این بیماری مخصوصا در طوطی سانان و در زمان کوتاهی پس از انتقال به قفس جدید بروز می کند . به همین دلیل است که این بیماری با نام “بیماری قفس جدید” شناخته می شود . بسیاری از قفس های پرندگان از ترکیبات فلز روی ساخته می شوند . اگر انتهای سیم های قفس باز باشند و قفس از کیفیت پایینی در ساخت برخوردار باشد ، اکسید روی به آسانی در اختیار پرنده قرار می گیرد . طوطی سانان برای جابه جایی در قفس از پا و نوک خود برای حرکت استفاده می کنند و با این روش مقدار بسیار ناچیزی از روی را بلع خواهند کرد . پس از گذشت چهار تا شش هفته مقدار روی در بدن به حدی می رسد که به کبد و کلیه پرنده آسیب وارد می شود . و پرنده دچار ضعف ، بی حالی ، سرگیجه ، کم خونی ، پرکنی و … خواهد شد . از دیگر منابع روی می توان ار سکه ها و پلاستیک ها نام برد . تشخیص بر اساس یافته های کلینیکی و تاریخچه و اندازه گیری روی خون است ( در مسمومیت میزان روی در خون بالاتر از 2ppm است ) .

برای جلوگیری از ابتلای طوطی خود به این بیماری ، قفس های با کیفیت بالا را انتخاب کنید و پس از خریداری قفس را به خوبی شستشو دهید و با دیدن علائم مشکوک در پرنده از قبیل بی اشتهایی ، بی حالی ، ضعف ، کم تحرکی ، پرکنی و همچنین تاریخچه ای از خریداری یک قفس جدید می بایست به این بیماری مشکوک شد و با دامپزشک مشورت کنید

پیام بگذارید