بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

همگی ما می خواهیم طوطی هایمان تغذیه خوبی داشته باشند تا سلامتی شان تضمین شود، اما یک رژیم سالم چه رژیمی است؟ متخصصین معتبر پرنده متفق القول بر این باورند که طوطی ها به رژیمی متنوع نیاز دارند.

برخلاف آنچه تولید کنندگان غذای آماده ادعا میکنند، چیزی به اسم “رژیم کامل و مطلق” برای طوطی وجود ندارد، چه پلت باشد و چه میکس دانه ها.

یک رژیم سلامت برای طوطی سانان باید حاوی مواد تازه (سبزیجات، میوه ها و پروتئین) باشد. رژیمهای فرومل شده (پلت ها) میانبری در دسترس برای نیل به رژیم متنوع هستند ولی “تمام و کمال” نیازهای طوطی را مرتفع نمی کنند.

هیچ جایگزینی برای سبزیجات، ویتامینها، مواد معدنی و آمینو اسیدهای موجود غذای تازه وجود ندارد.

تغییر به سمت رژیمی جدید نیازمند این است که شما به دقت علائم کاهش وزن یا بیماری را در طوطی تحت نظر قرار دهید. حتی پس از اینکه رژیم غذایی طوطی به ظاهر تغییر کرد هم تا مدت یک ماه باید وزن پرنده را کنترل کنید. در غالب پرندگان ممکن است رنگ مدفوع تغییر کند (اگر به سمت رژیم پلت سوق داده شده باشد معمولا از سبز به قهوه ای و در صورت مصرف غذای تازه کمی آبکی تر).

سناریو رایجی که غالب صاحبان پرنده دنبال می کنند این است که می خواهند پرنده ای لجباز با رژیم غلط را وادار به تغییر کنند.

و حالا چطور میخواهند طوطی ای را که به دلیل صید بودن در طبیعت نسبت به هر چیز جدید بسیار محتاط است، وادار به تغذیه بهتر کنند؟

کلید موفقیت در پافشاری است، تلاش مستمر و روزانه نگهدارنده پرنده و تعدادی نکته کلیدی و ترفند جهت بهره گیری از غرایز خود پرنده در طول روند.

این تغییر بی شک سخت ترین قسمت در تامین تغذیه سالم طوطی است اما تغذیه مناسب حیاتی است. به خاطر بسپارید که این یک پروژه ی طولانی مدت است که باید هر روز دنبال شود.

نکته ای در رابطه با رفتار طوطی: طوطی ها دو بار در روز غذا می خورند. وعده ی صبحانه و وعده شبانه به همراه چندین بار جزئی در طول روز. آنها اجتماعی هستند و بطور گروهی غذا می خورند و از خوردن دسته جمعی لذت می برند. یعنی با هم غذا شدن با شما و اعضای خانواده شاد خواهند شد.

از این 2 نکته که در ادامه به آنها می پردازیم در روند تغییر رژیم غذایی طوطی استفاده کنید.

پیام بگذارید