بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

از اونجاییکه مهمترین دلیل برای دانستن سن طوطی خاکستری برای عزیزانیست که قصد خریدن اونرو دارند بنده در این مطلب مختصری به سن مناسب برای خریدن طوطی خاکستری میپردازم

خیلی ها اعتقاد دارند که هرچه خاکستری جوجه تر باشد (کرکی یا چشم سیاه) بهتراست.

بعضی هم عقیده دارند که بواسطه طول عمر زیاد خاکستریها سن اهمیتی در تربیت آنها ندارد.

حال ما این اختلاف ها را بررسی میکنیم.

بی شک خریدن خاکستری در سنین بلوغ وبالاتر اشتباه بزرگی است چون ظرفیت مغزی ویادگیری خاکستریها علیرغم هوش زیادشان باز هم محدود است و خاکستریی بالغ در خوشبینانه ترین حالت شاید کمی رام شود ومقدار کمی مطلب بیاموزد.پس هیچوقت خاکستریی بالای 5 – 6 سال نخرید.

اما گروه اول دلیلشان برای جوجه تر بودن خاکستری در هنگام خرید به دلایل زیراست:

– راحتتر دستی میشوند و چون از جوجگی با انسان بودند کمتر میترسند.

– به شما وخانوادتان زود تر و بهتر عادت میکنند چون از جوجگی با شما بوده و به شما خو کرده اند.

البته شاید دلایل فوق تا حدی درست بنظر بیاید ولی قانون قطعی نیست چون :

اولا، بیشتر خاکستریهای موجود که از لحاظ تربیتی و اهلی بودن فوق العاده هستند در سنین غیر جوجگی(کرکی) خریداری شده اند و از طرفی گزارشاتی از خلاف این امر هم بوده که جوجه های کرکی هم بوده اند که خیلی خوب دستی ورام نشده اند. چون همانطور که قبلا گفته شدخلق و خوی خاکستریها امری کاملا منحصر به فرد بوده و خاکستریهای متفاوت در برخورد با موارد ثابت رفتارهای کاملا متفاوت نشان میدهند.

دوما ،طبق مطالبی که در مورد رام کردن گفته شده زمانی را که شما باید برای پرورش جوجه کرکی صرف کنید با زمان رام کردن یک خاکستری یکسان است وشما در این زمان هر خاکستریی خوبی را میتوانید رام کنید.

سوما ،نگهداری خاکستریها در این سن مشکلاتی دارد که در زیر به آن خواهیم پرداخت.(مشروط به اینکه شما توانایی نگهداریه جوجه کرکی را داشته باشید)

از نظر من بهترین سن برای خرید خاکستری حدود 2 سالگی است(منظور حدود 5/1 تا 5/2 سال) ،دلایل بنده نیز به این شرح است:

·- خاکستریها در یک سال اول زندگی فوق العاده از نظر جسمی و ابتلا به بیماری حساسند و سریع با تغییرات جزئی دچار عارضه های شدید میشوند که بیشتر آنها هم موجب مرگ جوجه خاکستری میشود ولی خاکستریی 2 ساله از سن خطر گذشته و بسیار قویترومقاوم ترند.

·- خاکستری ها در شرایط استاندارد در سن 20 تا 30 ماهگی به میزان هوشیاری کامل رسیده وهوششان را نشان میدهند و به حرف میوفتندپس با تست هوشیاری خاکستریهای 2 ساله ضریب اشتباه در خرید خاکستری با هوش کم بسیار پائین تر میاید. ضمن اینکه اگر خاکسترییتان خیلی جوجه باشد باید زمان وزحمت زیادی بگذارید تا شاید جواب زحمتتان راببینید.

·- از نظر تغذیه (ودارو)خاکستریها در 15 ماه اول زندگی دارای رژیم غذائی(داروئی) بسیار حساسی هستند ،چه از نظر نوع غذا و چه از نظر زمانبندی تغذیه(دارو) ولی خاکستریهای 2 ساله پرندهای همه چیز خوار ومقاومی است که مشکلات فوق را ندارد.

·- خاکستریی 2ساله را میتوان در هنگام خرید از لحاظ ظاهری و خصوصیات اخلاقی وحتی هوشی تا حد زیادی انتخاب کرد ولی این گزینه برای جوجه های خیلی کوچک با ضریب خطای بالائی همراه بوده و گزینه شانس چربش بالاتری دارد.

·- بلحاظ مالی هم که شاید برای بعضی از عزیزان مهم باشد خاکستریهای جوجه(چشم سیاه) دارای قیمت بسیار بالاتری به خاکستریهای 2 ساله اند و اگر انتخابتان در هنگام خرید درست نباشد پس از چند مدت دچار افت شدید قیمت میشوند که شما را دچار ضرر مالی نیز میکند ولی خاکستریهای 2 ساله هم قیمت مناسبی برای خرید دارند و هم در صورت اشتباه در خرید دچار افت قیمت محسوس نمیشوند.

با این مطالب ملاحظه میکنید که جوجه خاکستریهای 2 ساله نه آنقدر جوجه اند که اشکالات بالا را داشته باشند و نه اینکه سنشان بالا رفته است واز طرفی درست در سن یادگیری و ارائه آموزشهایشان میباشند و از نظر اینجانب بهترین سن برای خرید خاکستری میباشند.

پیام بگذارید