بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

باور کنید یا نه چیزی به نام چربی در پرندگان وجود دارد. دانه خوردن بیش از حد، کم پرواز کردن، تحرک کم داشتن ناگهان شما را با یک مشکل جدی در سلامتی پرنده روبرو میکند. در ایجا چیزی به شما میگوییم که مطمئن شوید پرنده ی شما وزرنی متعادل دارد.

چرا پرندگان دچار اضافه وزن میشوند

چاقی یکی از مشکلاتی است که در پرندگانی که به عنوان حیوان خانگی مگه داشته میشوند وجود دارد. نه به طور معمول ناشی از سوء تغذیه و رژیم غذایی دانه است. در طبیعت آزاد پرنذگان فعالیت بسیار زیادی از قبیل : پرواز کردن از درختی به درخت دیگر ، فرار کردن از دست شکارچیان ، جستجوی غذا و … دارند. در اسارت معمولا بال های پرندگان بسته است و به ندرت حرکت داده میشوند. اگر آنها به جای پروند معمولا راه میروند یا از آنجا بالا میروند. رژیم غذایی آنها اغلب چربی زیادی دارد و مواد مغذی مهم در آن کم است. این وضعیت مشابه فردی است که روی یک مبل نشسته و کیک و سیب زمینی میخورد.

چگونه بدانید که پرنده شما اضافه وزن دارد؟

چاقی پرندگان میتواند عامل بسیاری از بیماری ها و گاهی اوقلت مرگ پرنده ی شما شود. خطرناک ترین بیماری بیماریه کبد است که در طوطی های آمازون بسیار شایع است و این به دلیل رژیم غذایی نامناسب است.همچنین تومور های چربی هم وجود دارند که به آنها لیپوماس گویند و این در پرندگان کوچک مانند مرغ عشق رایج است.

و حالا چگونه بدانیم که پرنده ی ما دجار اضافه وزن شده است :

1. عضلات سینه را بررسی کنید: بهترین راه برای تشخیص چاقی نگاه کردن به عضلات سینه است. هنگامی که شما به پرنده ی خود از روبرو نگاه کنید یه استخوان را میبینیید که به سمت جناق پرنده منتهی میشود. که این استخوان کیل اوست. در دو طرف استخوان عضله های گرد وجود دارد. اگر پرنده ی شما بیش از حذ چاق باشد او در سینه ی خود شکافی خواهد داشت. به عبارت دیگر استخوان کیل برجسته ترین قسمت سینه ی پرنده ی شماست. اگر پرنده ی شما لاغر باشد این استخوان فرو رفته به نظر میرسد در حالی که باید بیرون آمده باشد.

2. چربی های بدم را بررسی کنید : شما همچنین می توانید چربی های زیر جلدی (زیر پوستی ) را نگاه کنید. قسمت هایی از بدن وجود دارند که مو ندارند. یکی از این مناطق در کنار گردن در قاعده فک میاشد. اگر شما بخشی از پرهای پرنده خود را کنار بزنید ، شما به راحتی قادر به دیدن رگ گردن او میباشید. اگر دیدن این رگ برای شما دشوار شد و یک شی زرد رنگ در زیر آن قرار داست بدانید که پرنده ی شما دارای چربی زیر پوستی است و در حال چاق شدن است.

3. نشانه های ثبت شده : سایر علایم ممکن است در تشخیص چاقی به شما کمک کند. اگر پرنده ی شما دجار تنگی نفس و یا کمبود تنفس در هنگام فعالیت سبک شد این احتمالا به خاطر اضافه ی وزن پرنده است. همچنین اگر منقار پرنده ی شما رشد کند و بلند تر از حالت عادی شود این به خاطر کبد چرب است که با چاقی ایجاد میشود.

4. پرنده ی خود را وزن کنید : البته، شما می توانید پرنده خود را به صورت دوره ای با استفاده از مقیاس گرم وزن کنید. دامپزشک شما نیز باید پیگیر وزن پرنده در هنگام معاینه فیزیکی سالانه او باشد.

کمک به پرنده خود برای از دست دادن وزن

مانند انسان ها با رژیم و تمرین میتوان به از دست دادن وزن کمک کرد. پرنده خود را با رژیم غذایی مناسب از دانه ها، سبزیجات، برخی از حبوبات، برنج، پاستا و مقدار بسیار کمی از میوه تغذیه کنید. آجیل و دانه ها پر چرب فقط برای آموزش (به جز طوطی گل سنبل) به مقدار کم (یک یا دو دانه) یک بار یا دوبار در هفته داده شود.دانه ها باید همیشه در قفس آماده باشند. مواد غذایی خانگی نباید بیشتر از 30 تا 45 دقیقه در قفس باقی بمانند.

سعی کنید فعالیت پرنده های خود را افزایش دهد. اگر شما دارای قفسی برای پرواز در فضای باز هستید از آن استفاده کنید. اگر شما میتوانید اجازه دهید که پرنده ی شما در خانه پرواز کند پس این فرصت را از او نگیرید. سعی کنید که بعد از هر فعالیت پرنده ی خود را حمام کنید زیرا به بهتر سوختن کالری کمک میکند. فعالیت پرنده را افزایش دهید و برای او در قفس اسباب بازی هایی تهیه کنید تا به وسیله ی آنها تحرک داشته باشد.

پیام بگذارید