استحام پرنده

يكي از جنبه هاي مهم مراقبت از پرندگان كه اغلب ناديده گرفته ميشود حمام است! در طبيعت پرندگان از باران و گودالهاي اب براي تميز كردن خود استفاده ميكنند ولي در اسارت شما بايد جايگيزيني براي بهداشت شخصي پرنده درنظر بگيريد.
شما هم براي پرندتان باران بسازيد! با استفاده از يك بطري و يا اسپري به ارامي روي ان اب بريزيد اين كار را طوري انجام دهيد كه پرنده لذت ببرد نه اينكه باعث وحشتش بشود. ميتوانيد بطري را كمي سوراخ كنيد و بالاي قفس پرنده قرار دهيد تا ارام ارام اب روي سر پرنده بريزد.اگر سينك اشپزخانتان كم عمق است ميتوانيد ان را از اب پركنيد و اجازه دهيد پرنده خود را در ان شست و شو دهد.البته انتخاب هريك ازين روشها به خود پرنده بستگي دارد كه از كداميك خوشش بيايد.
گاهي اوقات شست و شو فقط با اب كافي نيست زيرا ممكن است پرهاي پرنده به ميزان زيادي چرب باشد يا خاكي شده باشد كه درين موارد شستن با مواد شوينده ضروري است.
براي اين منظور ميتوانيد از شامپو بچه استفاده كنيد.استفاده از شامپو بچه يكي از ساده ترين و بهترين روشها است:يك قاشق غذاخوري از شامپو را به يك پيمانه اب اضافه كنيد و بعد به ارامي از طريق اسپري به بدن پرنده بپاشيد فقط مراقب باشيد كع داخل چشمها و مجاري تنفسي نرود.اجازه دهيد پنج دقيقه اين محلول روي بدن پرنده بماند(درمحيط گرم).سپس اورا بطور كامل در ابا شفاف و زلال بشوييد تا تمام مواد از بين پرها خارج بشود.
محصولات تجاري نيز براي تميز كردن پرها وجود دارد . همه ي انها تا حدودي مفيد هستند.اما توجه دشته باشيد اين مواد داراي عطر و روغن هاي ارايشي هستند و پس از استفاده ممكن است پرنده شروع به پركني بكند.
اگر مقادر زيادي از مواد شيميايي مثل چسب يا روغن الوده به پرهاي پرندتان چسبيده است حتما او را به دامپزشك نشان دهيد .اين شرايط مانند اثرات نشست نفت در محيط زيست است كه اين اثرات زيان اور است.پرنده شمانيز ممكن است به مراقبتهاي پزشكي و پاكسازي سريع از اين مواد احتياج داشته باشد.

نكات مهم:
-ممكن است براي دفعات اول پرندگان از حمام كردن بترسند اما كم كم عادت خواهند كرد.
-طوطي هايي كه هنوز رام نشده اند را هرگز حمام نكنيد زيرا دچار استرس ميشوند.پس ار رام شدن انها را به راحتي بشوييد حتي ميتوان انهارا در حمام برد و از قفس بيرون اورد.
-از اب ولرم استفاده كنيد.زيرا كلر موجود در اب براي پرنده بسيار مضر است.اگر پرنده را در حمام ميشوييد از گرم كردن اب خودداري كنيد زيرا كلر موجود در اب به بخار تبديل شده و به چشم و دستگاه تنفسي پرنده اسيب ميرساند.
-پس ازينكه از حمام خارج شد هرگز در معرض هواي سرد پرنده را قرار ندهيد.درمحلي بدون جريان هوا بگذاريد و اجازه دهيد پرنده خود را خشك كند.
-اگر ميخواهيد ظرف ابي قرار دهيد تا پرنده خود را در ان بشويد بهترين زمان براي اين كار ظهر است زيرا درين زمان پرنده ارامش نسبي دارد.
-مراقب باشيد اب وارد مجرتاي تنفسي نشود زيرا بسيار خطرناك است.اب وارد بيني ميشود و سپس به سمت سينوسها حركت ميكند و باعث بروز بيماري هاي عفوني و تنفسي ميشود درمان اينگونه بيماري ها سخت است و در برخي حالات حاد غير ممكن!
-توجه داشته باشيد برخي پرندگان مانند قناري كه حمام كردن را دوست دارند بهتر است درون قفسشان حمام كوچكي (با استفاده از كاسه كم عمق) قرار دهيد.
-هرگز از مواد شوينده بيش از حد استفاده نكنيد زيرا غده هاي چربي كه در زير پرها وجو دارد را از بين مبرد و به علاوه اگر اين مواد به خوبي از بين پرها پاك نشود هنگامي كه پرنده پر ارايي ميكند اين مواد وارد دهانش ميشود و برايش مشكل ساز ميشود.
– آب را به صورت عمودی (حالت باران) روی بدن پرنده بگیری.
-بعد از حمام به تغذیه ی پرنده توجه کنید و گرسنه اش نگه نداری.
-در صورت بیماری و یا ضعف پرندهاز حمام کردن آن خودداری کنید و حتما با دامپزشک مشورت کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.