چگونه از گازگرفتن پرنده در امان بمانيم؟

گازگرفتن و نوك زدن پرنده ازاردهنده است و گاهي خطرساز نيز ميشود اما مجازات كردن انها اثرات بدتري هم از نظر عاطفي و هم نظر جسمي ميتواند داشته باشد.بهترين پاسخ براي پرنده بي توجهي كردن به ان است.اگر شما واكنشي نسبت به اين كار پرنده نشان دهيد انها لذت ميبرند و بازهم عمل خود را تكرار ميكنند.
اگر گازگرفتن پرنده بيش از حد باشد چه؟
 اگر پرنده شما بشدت دستتان را نوك ميزد ان را از روي دست خود بلند كنيد.دربعضي موارد ممكن است پرنده به قسمتهاي ديگر بدن نيز اسيب بزند كه درين حالت بهتر است براي بلند كردن ان از حوله استفاده كنيد.

پيشگيري از گازگرفتن
 مراقبتهاي خوب زمينه ي ترويج رفتارهاي خوب است.اطمينان حاصل كنيد پرنده ي شما داراي قفس مناسب ايت و قفس او در مكاني خوب قرار داده شده در روز ورزش كافي دارد و خواب او نيز مناسب است.اب سالم براي اشاميدن و حمام كردن دارد و غذاي خوبي براي تغذيه كردن دارد و اينكه وقت كافي براي گذراندن كنار شما را دارد.

نمرين روال الگودهي
 پرندگان خانگي از تمرين كردن و بازي كردن لذت ميبرند شما ميتوانيد با داشتن يك الگوي مناسب رفتارهاي خوب را به انها اموزش دهيد.رايجترين الگو “گام به گام با UPS” است كه شامل اعلانهاي انساني براي پرنده است.انچه كه پرنده ازين الگو ياد ميگيرد روي دست امدن-از دستي به دست ديگر رفتن-رفتن روي پله و پايين و بالا رفتن از ان و … است.
تمرين را در قلمرو پرنده انجام دهيد.دقت داشته باشيد كه دستتان را از قسمت پايين به سمت شكم پرنده نزديك ميكنيد.اين كار به وقت و صبر زياد احتياج دارد.هنگامي كه اين عمل را انجام ميدهيد از يك كلمه خاص استفاده كنيد تا زماني كه پرنده اين كلمه را ميشنود منظور شما را متوجه شود.براي تعامل و يادگيري بيشتر از حوله يا عروسك استفاده كنيد.شما پشت حوله قايم ميشود و پرنده با سرك كشيدن دنبال شما ميگردد و اين براي پرنده بسيار لذت بخش است! همچنين باعث ميشود تا برقرار كردن ارتباط در مراحل بعدي اسانتر بشود.اين الگو براي پرنده هاي يك تا پنج سال در نظر گرفته شده و همچنين اگر بدرستي اين الگو را روي پرندتان پياده كنيد هنگام بلوغ جنسي نيز رفتار خشونت اميزي با شما نخواهد داشت.

پرت كردن حواس پرنده براي جلوگيري از گاز گرفتن
 اگر قبلا براي تربيت كردن پرنده خود از الگوي مناسبي استفاده نكرده ايد و هم اكنون پرندتان عادت به گاز گرفتن دارد شما ميتوانيد با پرت كردن حواس او كاري كنيد كه گاز گرفتن را فراموش كند.البته بسيار طول ميكشد تا پرنده با اين روش گازگرفتن را ترك كند اما بازهم ميتواند اثر بخش باشد.براي اين منظور ميتوانيد از چرخها و صفحه هاي بازي مخصوص پرندگان استفاده كنيد.شما بايد با پرنده خود بازي كنيد:
تلوتلو خوردن:
اين روش بايد بسيار كم استفاده شود و معمولا زماني كه هنوز پرنده شروع به گازگرفتن نكرده بايد انجام داد اما درهنگام گازگرفتن هم ميتواند مفيد ميباشد.
شما با تكان دادن دست خود به سمت بالا و پايين باعث برهم زدن تعادل پرنده ميشود(به ياد داشته باشيد اصلا دست خود را بشدت تكان ندهيد و با حركات ارام دست را به سمت شكم برده و دوباره بالا بياوريد) درين هنگام پرنده ميكوشد تا تعادل خود را دوباره بدست بياورد.توجه داشته باشيد كه نبايد طوري دستتان را تكان دهيد كه پرنده با ترس و خجالت به زمين بيفتد.

دست خوب/دست بد
 شايعترين زمان براي گازگرفتن زماني است كه تازه پرنده از قفس خود بيرون مي ايد
با پرنده ارتباط چشمي برقرار كنيد و به ارامي دست خود را از پايين به سمت پرنده ببريد. يك شي و يا اسباب بازي را به منقارش نزديك كنيد مراقب باشيد تا به چشم پرنده اسيب نزند.اجازه دهيد تا پرنده با ان شي اشنا شود.
تماس چشمي براي پرندگان امري مهم است!پرنده بادقت به شي نگاه ميكند و حتي ممكن است به ان نوك بزند اگر شي بزرگ باشد ميتواند براي پرنده جالبتر باشد و درعين حال نبايد انقدر بزرگ باشد كه باعث ترس پرنده بشود و به علاوه براي سلامتيش ضرري نداشته باشد.با اين كار ميتوانيد پرنده را مشغول كنيد تا گاز گرفتن شما را فراموش كند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.