بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

کلینیک تخصصی زانو و مشکلات حرکتی بیمارستان دامپزشکی پایتخت

در رفتگی کشکک زانو در سگ خانگی، زمانی اتفاق می افتد که کاسه زانو حیوان خانگی شما، در هنگام خمیدگی از حالت طبیعی خود خارج می شود. در بیشتر موارد، دررفتگی کشکک زانو آنها، یک بیماری ژنتیکی است
این وضعیت، به خصوص در سگ های نژاد کوچک، شایع است. سگ ‌هایی که به دررفتگی کشکک زانو مبتلا می شوند، ممکن است به طور معمول راه بروند یا بدوند، سپس به طور ناگهانی، اندام عقبی خود را برای چند قدم، به طور غیرعادی بالا ببرند
آیا سگ خانگی شما، گاهی اوقات در حین دویدن، دچار مشکلات غیرعادی می شود و یا وقتی از پله ها بالا می رود، پای عقب خود را بالا نگه می دارد؟
اگر چنین است، توله سگ خانگی شما ممکن است به دررفتگی کاسه زانو مبتلا شده باشد که به آن دررفتگی کشکک زانو نیز می ‌گویند. این اختلال، یک بیماری بسیار شایع در سگ ها، به ویژه در نژادهای کوچک تر است.

انواع دررفتگی کشکک زانو در سگ

اگر حیوان خانگی شما مبتلا به دررفتگی کشکک زانو تشخیص داده شده باشد، ممکن است از دامپزشک خود این سخن را بشنوید که این بیماری را، یک طرفه یا دوطرفه می داند. دررفتگی کشکک زانو یک طرفه، به این معنی است که این بیماری فقط در یک طرف رخ می دهد. به عنوان مثال، فقط یک پای عقبی تحت تأثیر قرار می گیرد
دررفتگی کشکک زانو دو طرفه، به این معنی است که هر دو زانوی سگ شما دارای “کشکک دچار مشکل” هستند. دامپزشک شما همچنین ممکن است دررفتگی کشکک زانو را به صورت داخلی یا جانبی توصیف کند. دررفتگی کشکک زانو داخلی، زمانی اتفاق می افتد که کاسه زانو به سمت داخل ساق حرکت می کند.
با این وجود، دررفتگی جانبی کشکک زانوی سگ خانگی، زمانی اتفاق می افتد که کاسه زانو به سمت خارج ساق حرکت می کند. این اصطلاحات و علائم، می ‌توانند به دامپزشک شما کمک کنند تا نوع دررفتگی را که در زانوی حیوان خانگی شما اتفاق افتاده است، تشخیص دهد.

درجه بندی دررفتگی

دررفتگی کشکک زانو در سگ های خانگی، معمولا از ۱ تا ۴ طبقه بندی می شود. نوع درجه ۱، خفیف ترین و دررفتگی زانوی درجه۴، شدید ترین نوع این اختلال است
دررفتگی کشکک زانو در سگ خانگی به چه علتی‌ ایجاد می شود؟
در بیشتر موارد، دررفتگی کشکک زانو در سگ های خانگی، یک بیماری ژنتیکی است. این اختلال، به طور ویژه ای در سگ های نژاد کوچک شایع است، اگرچه در نژادهای بزرگ تر نیز ممکن است شیوع بیشتری پیدا کند. نژادهایی که مستعد ابتلا به دررفتگی کشکک زانو هستند، عبارت اند از :
* آکیتا
* پامرانیان
* شار پی
* چیهواهوا
* یورکشایر تریر
* پودل مینیاتوری
* بوستون تریر
* رتریورهای با پوشش مسطح
اگر یکی از والدین یا هر دوی آن ها به این عارضه مبتلا شده باشند، سگ شما بیشتر احتمال دارد که به دررفتگی کشکک زانو مبتلا شود. علاوه براین، دررفتگی کشکک زانو در سگ های خانگی، می تواند به دنبال ضربه به زانو رخ دهد. برای مثال صدمات ناشی از برخورد با ماشین، می تواند باعث بروز دررفتگی کشکک زانو شود‌. اما این اتفاق بسیار کمتر از موارد ژنتیکی رخ می‌ دهد
به طور کلی، دررفتگی کشکک زانو، در اغلب اوقات، در سنین پایین تشخیص داده می شود. متأسفانه، از آن جایی که این بیماری، یک اختلال ژنتیکی است، توله سگ های مبتلا به اختلال دررفتگی کشکک زانو، با رشد کردن، بهبود نمی یابند. اگر این شرایط باعث ایجاد درد یا از دست دادن عملکرد در اندام آسیب دیده شود، باید درمان شود.

علائم دررفتگی کشکک زانو در سگ های خانگی

در سگ هایی که به دررفتگی کشکک زانو با درجه پایین، مبتلا هستند، علائم اغلب کاملاً خفیف هستند. سگ شما ممکن است به طور عادی راه برود یا بدود، سپس به طور ناگهانی یک اندام عقبی را برای چند قدم، به سمت بالا حرکت دهد، گویی در حال جست و خیز است
بیشتر سگ ها، پس از این اتفاق، به شرایط استفاده عادی از اندام باز می گردند، گویی هیچ اتفاقی در زانوی آن ها نیفتاده است. این حالت، مشخصه دررفتگی کشکک زانو در سگ ها است. با این حال، در صورت ابتلا به دررفتگی کشکک زانو شدیدتر و مزمن، سگ شما ممکن است علائم مهم تری را تجربه کند. برخی از این علائم، عبارت اند از :
* مشکل در استفاده از پای آسیب دیده
* تغییر شکل پاهای سگ به حالت کمانی
* لنگش مزمن متناوب در یک یا هر دو پای عقبی
* درد، به خصوص زمانی که کاسه زانو دررفته باشد
* وجود مشکل در دویدن، پریدن، یا بالا رفتن از پله ها

تشخیص دررفتگی کشکک زانو

با وجود این که همه موارد ابتلا به دررفتگی کشکک زانو، شدید نیستند، تشخیص زودهنگام این اختلال می تواند نقش مهمی در درمان موثر موارد شدید داشته باشد. دو روش اصلی وجود دارد که دامپزشکان برای تشخیص این بیماری و تعیین روش درمانی مناسب استفاده می کنند. این دو روش، عبارت اند از :
• رادیو گرافی
• معاینه جسمی
به طور کلی، دررفتگی کشکک زانو در سگ ها، به صورت اتفاقی تشخیص داده می شود. به این معنی که دامپزشک شما ممکن است وجود این اختلال را در طول معاینه فیزیکی غیر مرتبط با این اختلال، تشخیص دهد. دامپزشک، مفاصل حیوان خانگی تان (زانو های آن) را لمس می کند و به آرامی آن ها را در دامنه حرکتی طبیعی خود حرکت می دهد
اگر سگ خانگی شما به این بیماری مبتلا شده باشد، یک دامپزشک باتجربه، در اغلب اوقات می تواند در طول این معاینه ساده، احساس کند که کاسه زانو سگ خانگی تان، از جای خود خارج می شود
دامپزشک ممکن است برای ارزیابی بیشتر موقعیت استخوان کشکک سگ خانگی تان، تهیه تصاویر اشعه ایکس از اندام عقبی سگ خانگی تان را توصیه کند. این تصاویر می توانند به تعیین شدت دررفتگی کشکک زانو، داخلی یا جانبی بودن آن و وجود آرتریت مرتبط با مفصل آسیب دیده، کمک کنند.

نحوه درمان دررفتگی کشکک زانو

گزینه درمانی جراحی، معمولاً برای سگ ‌هایی که در اثر دررفتگی کشکک زانو، دچار لنگش می شوند، توصیه می ‌شود. چندین روش جراحی مختلف برای اصلاح دررفتگی کشکک زانو در سگ ها، وجود دارد و جراح، بسته به آناتومی حیوان خانگی و شدت بیماری موجود، بهترین روش را انتخاب می کند.

به طور کلی، دررفتگی کشک زانو در سگ های خانگی، زمانی اتفاق می افتد که کاسه زانو حیوان خانگی شما، که به آن کشکک نیز می گویند، هنگامی که زانو خم می شود، از حالت طبیعی خود خارج شود. این دررفتگی کاسه زانو، اغلب به این علت اتفاق می ‌افتد که شیاری که کاسه زانو در آن قرار دارد، به‌ طور غیرطبیعی کم‌ عمق است و به آن اجازه می ‌دهد که به سمت داخل و خارج حرکت کند. در چنین شرایطی، دررفتگی متناوب حاصل، می تواند برای سگ خانگی تان دردناک باشد و ممکن است باعث از دست دادن موقت عملکرد طبیعی در اندام آسیب دیده شود .
بهترین کار این است که در معاینات دوره ای از دامپزشک خود بخواهید که حتما وضعیت زانوی سگتان را بررسی کند و در صورت وجود علائم دررفتگی کشکک شمارو به جراح متخصص ارجاع دهد.
جهت تعیین وقت و مشاوره و ویزیت با شمارع زیر تماس بگیرید:
02188368585
داخلی 106